05 Березня 2024

Всесвітній день енергоефективності

   Щороку, починаючи з 1998 року, 5-го березня світова спільнота відзначає Всесвітній день енергоефективності. З кожним роком проблеми, пов’язані з використанням енергії набувають все більшої актуальності, тому мета запровадження цієї дати – проінформувати населення про важливість заощадження енергії та навчити споживачів раціональніше використовувати енергоносії.

   Простими словами, енергоефективність — це використання меншої кількості енергії для досягнення того ж результату, якого ви очікуєте. В цьому й полягає відмінність від енергозбереження. Тобто, якщо ви просто вимикаєте світло, то цим ви заощаджуєте енергію але почитати книгу або попрацювати з комп’ютером вам не вдасться — це енергозбереження. А якщо ви заміните енергозатратну лампу розжарювання на світлодіодну, то ви можете і почитати, і при цьому зменшити використання енергії — це вже є енергоефективність. Отже це приклад розсудливого споживання енергії, коли людина зменшує її використання, але рівень енергозабезпечення підтримується. На особистому рівні кожен з нас може долучитись до енергоефективності: нагрівайте в електрочайнику лише необхідну кількість води; під час прання наповнюйте пральну машинку повністю; вчасно розморожувати холодильник; вимикайте побутові електроприлади та офісну техніку, коли не користуєтесь ними. В світі розвивається безліч технологій, що дозволяють раціональніше використовувати енергію. Це не лише світлодіодне але і плазмове, натрієве освітлення, енергоощадні технології опалення, застосування теплоізоляційних матеріалів тощо.

   Окрім цього економія ресурсів – це ще й економія коштів. Для домогосподарств це може бути зменшення витрат на комунальні платежі, а якщо розглядати на державному рівні – це можливість заощаджувати енергоресурси та задовольнити зростаючий попит на енергію.

   Варто ще розуміти, що енергія не береться нізвідки, левову частину електроенергії постачають атомні електростанції, які в процесі роботи «дають» тони радіоактивних відходів; опалення – це спалення палива, що в свою чергу забруднює повітря, а отже енергоефективність є важливим питанням і в розрізі збереження довкілля адже зменшення використання енергії дозволяє знизити викиди парникових газів. І тут виникає потреба заміщення брудного палива безпечними альтернативними відновлюваними джерелами енергії, такими як сонце, вітер, біомаса тощо.

Слід пам’ятати, що енергоефективність це зменшення негативного впливу на довкілля, що дозволить нам передати нашим нащадкам землю, придатну для проживання.

Обрати мову